STM32L051K8U7 MCU Microcontroller Unit With ARM Cortex-M0+ Core For Embedded Applications
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : STMicroelectronics
Model Number : STM32L051K8U7
Place of Origin : Multi-origin
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 99999
Delivery Time : 1-7days
Packaging Details : Standard
Product Status : Active
Core Processor : ARM® Cortex®-M0+
Core Size : 32-Bit Single-Core
Speed : 32MHz
Connectivity : I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Package / Case : 32-LQFP
Contact Now
Product: STM32L051K8U7
Package: 32-LQFP
Parameters:
- Core: Arm Cortex-M0+
- Memory: 8Kbytes of Flash memory
- Frequency: 32 MHz max
- Operating Voltage: 1.65V - 3.6V
- Digital Interfaces: 3x USART, 2x I2C, 2x SPI, 2x 12-bit ADC, 14-channel DMA controller
- Clock Circuitry: Internal RC oscillator, external crystal/clock input
- Timers: 2x 16-bit, 1x 32-bit
- Brown-out detection: 1.8V
- Random Number Generator
- Low-power Modes: Sleep, low-power run, low-power sleep, deep sleep, and power-down
- Up to 20 GPIO pins, up to 8 PWM channels, 2x 32 kHz oscillators